W co gra teraz internetowy tłum? W „Znajdź plagiat u Lehrera”

Karl-Theodor zu Guttenberg*, do niedawna murowany kandydat na przyszłego kanclerza Niemiec, shańbił się popełniając plagiat w „swojej” pracy doktorskiej. Nie on pierwszy i nie ostatni, ale co ciekawe – w jego przypadku śledztwo wziął na siebie internetowy tłum. Powstało Wiki, na którym ochotnicy dokumentowali wszystkie wykryte przypadki nadużyć w pracy Guttenberga.

Po tym, jak Jonah Lehrer został przyłapany na sprzedawaniu tych samych tekstów różnym wydawcom i na wymyślaniu cytatów z Boba Dylana, ruszyła podobna lawina: wszystko, co do tej pory napisał jest sprawdzane pod względem zgodności faktów i oryginalności.

Udowodniono mu już, że zaczął re-publikować własne teksty bez informowania o tym, że to stary materiał co najmniej w 2010 roku, kiedy skopiował fragmenty ze swojego tekstu z 2008 roku z bloga na ScienceBlogs.com i opublikował je ponownie na swoim blogu na Wired.com. Pod tym samym linkiem można przeczytać jak Lehrer już w 2010 tuszował swoje nadużycia, gdy ktoś ciekawski zaczął zadawać mu pytania i wytykać błędy. Odkryto też, że plagiatował fragmenty tekstów Malcolma Gladwella. I co chwilę pojawiają się nowe doniesienia.

Craig Silverman nazywa tę lawinę poszukiwań Google Game i opisuje przypadek z 2008 roku, kiedy internetowy tłum przeprowadził śledztwo w sprawie plagiatów dokonanych przez Timothy’ego Goegleina, który pracował wówczas w Białym Domu. Szukanie przypadków plagiatu w czyjejś pracy, w kontekście dużego zainteresowania daną osobą, to przede wszystkim dobra zabawa. A im więcej przykładów da się wskazać, tym większa zachęta do gry. It’s the gamification of plagiarism detection – pisze Silverman. Jeśli nie macie co robić w wakacje – możecie pograć. Wystarczy odpalić Google.

* – Wikipedia mówi, że pełne nazwisko Guttenberga brzmi: Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg.

About these ads

About Wojciech Walczak

Homo scribus.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Co na blogu

  • literatura - przede wszystkim non-fiction; mam alergię na powieści
  • media - bo wypada wiedzieć jak działa maszyneria pokazująca nam świat
  • internet - ale nie piszę o zmianach rozmiaru czcionki na głównej Google.pl
  • nauka - a raczej jej funkcjonowanie w społeczeństwie
  • raptularz - urywki z dziennika zapisane tu z braku zeszytu pod ręką (specjalizuję się w narzekaniu i spisywaniu fragmentów rozmów)

Czego tu nie znajdziesz

  • pseudo-polityki - nie komentuję tego, co w porannym programie jakiś Mietek powiedział u jakiejś Zochy
  • programowania - temat nie jest zbyt popularny wśród mojego kobiecego targetu
  • fanbojstwa - nie jestem wyznawcą żadnej marki, nie podniecam się dotykowymi ekranikami, bezsensownymi aplikacjami i podobnym chłamem


%d bloggers like this: