Po ile uran?

W The New York Review of Books tekst o Kongu. Pomijam tutaj główne wątki związane z gwałtami czy kłopotami z dyscypliną i kontrolowaniem żołnierzy. Wyciągam tylko jeden mały element, związany znowu z bogactwem Konga, ale też – z niemożliwością zaprowadzenia tam porządku.

Podchodzi do autora, Adama Hochschilda, człowiek i pyta się, czy nie chce kupić trochę uranu. Mówi, że kupowali już od niego ludzie z Afryki, Europy i Arabii Saudyjskiej. Uran był testowany licznikami Geigera i jest de bonne qualité! Jest też bezpiecznie zapakowany: kilogram uranu w siedemnastokilogramowym odpornym na promieniowanie pojemniku (na podstawie: NYRB).

Jaka cena? 1.5 miliona dolarów za jeden pojemnik z uranem. (Ale można negocjować!)

Oczywiście, droga do uzyskania wzbogaconego uranu jest jeszcze długa, kręta i bardzo kosztowna. Tak czy inaczej – korzyści, jakie reszta świata odnosi z kongijskiego bałaganu mogą się w końcu przekuć w poważne i odczuwalne straty. Kto wtedy będzie winien? Jasne. Terroryści.

Reklamy

3 myśli na temat “Po ile uran?

  1. Poltora miliona za kilogram _niewzbogaconego_ uranu? Zdzierstwo. Zwlaszcza, ze glowny problem to nie zdobycie niewzbogaconej rudy, a wzbogacanie wlasnie.

  2. W tekście z NYRB nie uściślono, czy chodzi o wzbogacony uran czy nie. Założyłem jednak, że chodzi o niewzbogacony, bo raczej nikt nie trzyma w Kongu wirówek.

    I mi też się wydaje, że to strasznie drogo (ale oceniam totalnie intuicyjnie), chociaż z drugiej strony pewnie dałoby się utargować połowę ceny i drugi kilogram gratis.

    Tak czy inaczej szkół czy szpitali raczej za te pieniądze nie wybudują :>

  3. Hehe..nie znam się zupełnie na cenach uranu:) ale myślę że z tą ceną może być podobnie jak na medinie Tunezyjskiej..kto był ten wie, że jak tytoń kosztuje 5 dinarów to tak naprawdę kosztuje 1 dinara + 3 kłótnie i 2 pozorowane odejścia od straganu:D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s