Bliskowschodnie spaghetti FTW

W Rzepie wywiad z historykiem Szlomo Sandem. Teza: wypędzenia Żydów z Palestyny nie było. Palestyńczycy to potomkowie starożytnych Żydów. Porzucili oni judaizm, gdy najechali na nich Arabowie i ogłosili, że przejście na islam oznaczać będzie zwolnienie z podatków. Palestyńczykom bliżej więc (co nie znaczy, że blisko) do starożytnych Żydów, niż izraelskim żołnierzom.

Trudno bardziej zamieszać na tej szachownicy. Taka sytuacja to jak złamanie tabu – wszyscy czują się niezręcznie, bo nagle okazuje się, że nikt nie jest tym, za kogo był uważany i za kogo sam siebie uważał. W dodatku – każdy ma prawo czuć się niepewnie, bo co zrobić z człowiekiem, który próbuje tabu złamać, czyli zaszkodzić wszystkim? Ani on nasz, ani ich. Trzeba się nagimnastykować, żeby wsadzić tę sytuację w utarte schematy.

Ale zostawmy aktualności, bo w tej sprawie jest coś ciekawszego. Otóż, nie powstało jeszcze – twierdzi Sandem – żadne opracowanie historyczne dotyczące wypędzenia Żydów z Palestyny. Kluczowe wydarzenie, jeden z fundamentów dla konstytucji narodu żydowskiego, a nikt się tym nie zainteresował. Nikt nawet nie dostrzegł, że nikt się tym nie interesuje! Aż w końcu komuś się udało. Jeśli ma rację, to trzeba mu przyznać, że spojrzał na sprawy out of the box.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s