Druga Ameryka już blisko

Mark Lawson – przy okazji afery z kochankami Tigera Woodsa – porównuje funkcjonowanie mediów brytyjskich i amerykańskich. O ile raportowanie polityki i wydarzeń sportowych jest bardzo zbliżone, to w dziedzinie informowania o innych wydarzeniach (od romansów po morderstwa), różnice są kolosalne. W USA powiedzieć można wszystko, a każda plotka zostaje podana jako informacja. To, co w Ameryce idzie na antenę (moc pierwszej poprawki), na Wyspach jest zatrzymywane przez prawników (na podstawie: The Guardian).

Rumour is reproduced as headlines, women claiming to be or not to be the golfer’s mistresses are freely named and pictured, while legal, sexual, psychiatric and medical experts speculate on the state of the sportsman’s marriage, mind and career. Blond women are shown being rolled into hospital, with no pixelation of their faces, while commentators discuss which relative of Woods this might be (źródło: The Guardian).

Czy to nowe zjawisko? Nie. W filmie Roman Polański: poszukiwany i pożądany pada stwierdzenie, że kiedy w 1969 roku zamordowano Sharon Tate, żonę Polańskiego, w gazetach pisano, że Polański, który był wtedy w Londynie, przyjechał do Stanów, zamordował ją i ich przyjaciół, po czym wrócił do Anglii (jest możliwość, że źle zrozumiałem; czy ktoś może potwierdzić, że tak w filmie powiedziano?). Już czterdzieści lat temu prasa amerykańska ocierała się o dno i przecierała w ten sposób szlaki dla pozostałych. Brytyjczycy chętnie za Amerykanami poszli, ale pewien poziom dystansu udało im się zachować. A my? Wchodzę na stronę Faktu. I wychodzę. Może drugiej Ameryki jeszcze nie zbudowaliśmy, ale druga Wielka Brytania już jest.

UPDATE: w jednej z biografii Polańskiego pisano o tym, że prasa amerykańska sugerowała bezpośredni związek Polańskiego z morderstwami. Wygląda więc na to, że dobrze zrozumiałem, o czym mówiono w filmie. Dzięki za info, Tomku!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s