Filmowo-deszczowo

Październik Siergieja Eisensteina. Klasyk kina propagandowego, choć dziś to raczej film nie tyle propagandowy, co – postmodernizm A.D. 1928. Eisenstein wypowiada ustami rewolucjonistów taką oto uwagę: minął czas słów, ale to równie dobrze mógłby być manifest jego – niemego przecież – kina. Najzabawniejsze było: Sto lat Rządowi Tymczasowemu! Więcej się nie wymądrzam, bo ponoć pół filmu przespałem. Wiem jednak, że agitatorzy czynili swoją powinność!

* * *

An Education. Zapamiętałem muzykę i Carey Mulligan – aktorkę. Muzyka świetna, ale przy Carey Mulligan – nic to!

* * *

Once. Film o koniecznościach. Kilka ciekawych motywów. W pierwszych scenach dwa typy Irlandczyka. Pierwszy: Irlandczyk klasyczny – rudy, kręcone włosy, broda, zaniedbany, śpiewa na ulicy. Drugi: Irlandczyk nowoczesno-miejski – dres, włoski na irlandzki żel (tj. deszcz), dnie spędza wystając w bramach, chód wskazuje na problemy ze stawami albo nadmierne poczucie własnej wartości. Drugi kradnie pierwszemu pieniądze. Pościg trwa długo, ale kończy się sukcesem. I – tutaj drugi motyw – Irlandczyk klasyczny, zamiast lutnąć nowoczesno-miejskiemu w zębiska, rozmawia z nim, jakby nigdy nic. Zbierają razem pieniądze, które po drodze spadły na ziemię, a na koniec Irlandczyk klasyczny odpala jeszcze złodziejaszkowi parę eurasów! Motyw trzeci: z odkurzaczem. Umawiasz się (na naprawę odkurzacza), robisz coś (przynosisz odkurzacz), a zdziwiony Irlandczyk, który przecież zaakceptował dzień wcześniej umowę, mówi: może przynieś go jutro? O tak, to klasyk, który niejednego imigranta doprowadził do szału.

* * *

Czwarta rano. Koncertują ptaki, akompaniuje deszcz.

2 myśli na temat “Filmowo-deszczowo

  1. co do Once..polecam Soundtrack do filmu:)jestem w posiadaniu – jakby co służę pomocą:)muzyka w tym filmie jest jednym z głównych atutów..ogólnie dobry film: muzycznie, pod względem przekazu emocji, prezentacji (raczej migawki z..) kultury Irlandii..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s