Samotny mężczyzna: lekcja patrzenia

Samotny mężczyzna. Debiut filmowy Toma Forda, projektanta mody. Kto by przypuszczał, że jeden z najznakomitszych filmów, jakie widziałem, wyjdzie spod ręki krawca i do tego jeszcze – kinowego nowicjusza! Pierwsze pół godziny to czysta sztuka. Muzyka, zdjęcia – na każdym kroku ogromne wyczucie; Adam Zagajewski powiedziałby pewnie: instynkt całości. Do początku filmu można wracać jak do ulubionych stron w książkach, poruszających scen na fotografiach, czy znanych linii, cieni i plam na obrazach; wracać, by oglądać w oderwaniu od fabuły, dla samej przyjemności obcowania z majstersztykiem filmowego rzemiosła.

Widzimy człowieka, dla którego życie straciło sens. Zrezygnowany radzi sobie z pustką, żyje w płowej, wyblakłej rzeczywistości, uzupełnianej pamięcią o przeszłości. Mimo tego, w krótkich momentach – odzywa się wrażliwość i poczucie zachwytu. Nagle wracają kolory, narasta intensywność przeżycia, budzą się zmysły, myśl buzuje, pracują oko, ucho i nos; cała aparatura zachwytu odbiera, rejestruje, przetwarza, szuka skojarzeń i powiązań, przywraca wspomnienia, wyłapuje odrębność i wyjątkowość, wypatruje szczegółów, detali, szkicuje, rozbiera, rozkłada, zapamiętuje.

Tom Ford – do spółki z Eduardem Grau (zdjęcia) i Abelem Korzeniowskim (muzyka) – wbił mnie w fotel. Ocknąłem się dopiero, gdy George – grany mistrzowsko przez Colina Firtha – popijał tabletki alkoholem. Od tego momentu śledziłem także fabułę, bo wcześniej – tylko zachwyt. Film do końca utrzymywał poziom estetyczny, co nie znaczy, że reżyser zapomniał o treści. Na płaszczyźnie merytorycznej równie ciekawie: bez kiczu, naiwności, łatwizny; prawdziwie, a jednocześnie – w wielkim stylu.

(A w kinie tylko dwie osoby.)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s