Gdzie kończy się sport…

Jako wielki miłośnik popełniania grzechów i innych występków oraz z gruntu zły człowiek nie mam legitymacji, by prawić morały, ale mimo tego chciałbym nieśmiało zaznaczyć, że dopuszczenie Korei Północnej do gry na mundialu w RPA jest dla mnie wątpliwe z etycznego punktu widzenia. Przecież ci piłkarze to zakładnicy! Co gorsza – zakładnikami są ich rodziny! W ich przypadku gra nie toczy się o puchar, lecz o życie. Dla nas to widowisko, a dla nich – być albo nie być. Dla nas to zabawa, a dla nich – wielka wewnętrzna walka: uciec, czy nie uciec, ryzykować życiem swoim i rodziny, czy trwać w beznadziei? Kiedy ktoś gra z lufą pistoletu przystawioną do skroni (swojej, swojej kobiety, swoich dzieci – nieważne) to już nie jest sport. Jeśli od wyniku meczu uzależniona jest decyzja o tym, czy reszta życia tych piłkarzy i ich rodzin minie w gułagu, czy nie-wiadomo-gdzie, zatem nie możemy postrzegać tej sytuacji w kontekście zawodów sportowych. Stąd dylemat: nie iść na mecz na znak protestu, czy pójść i kibicować tym nieszczęśnikom w nadziei, że bramkami jakoś się – być może – wykupią*? O tym, że się chłopaki w czepkach nie urodzili niech świadczy również fakt, że w grupie mają Brazylię, Portugalię i Wybrzeże Kości Słoniowej, czyli ścisłą afrykańską, europejską i południowoamerykańską czołówkę.

Dziś mecz z Portugalią.

UPDATE: Portugalia – Korea Północna: 7 – 0. Cóż, tym razem Kim Jong Il musi uznać wyższość portugalskich imperialistów. Wyobrażam sobie, że Wódz pracuje już nad nowym programem edukacji następnego pokolenia gułagowych piłkarzy. Główne punkty programu to zapewne: zmniejszyć racje żywności, zwiększyć częstotliwość propagandy, odciąć zawodników od jakichkolwiek kontaktów ze światową piłką. Dzięki przebłyskom geniuszu Ojca Narodu na kolejnym mundialu Koreańczykom na pewno się powiedzie.

* – Tak, wiem, jak szalenie naiwne jest to myślenie.

Przy okazji: północnokoreańscy kibice wspierający na stadionach w RPA swoich piłkarzy to prawdopodobnie wynajęci chińscy aktorzy. Na przyszłość – rada dla Kim Dzong Ila: zamiast chińskich aktorów lepiej wynająć włoskich piłkarzy; oni tak doskonale udają, że są faulowani, że nawet Koreańczyków zagrają lepiej niż Chińczycy.

Reklamy

3 myśli na temat “Gdzie kończy się sport…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s