Autorytaryzm klimatyczny i nowy etap historii „ja w internecie”

Ideą XVIII wieku była wolność. Ideą XX wieku jest emerytura (Marai 2004: 355). Ideą wieku XXI być może będzie klimat. W tym kontekście – złowieszcze? prorocze? – doniesienie: James Lovelock, wpływowy ekolog, twórca hipotezy Gai, stwierdził w wywiadzie dla Guardiana, że ludzie są za głupi, by zatrzymać zmianę klimatu (ORLY?); sprawa jest tak poważna jak wojna i tak jak w przypadku wojny – należy zawiesić demokrację, bo tylko w ten sposób da się wyeliminować inercję utrudniającą przeprowadzenie koniecznych poczynań (źródło: The Guardian). Ergo: nie będzie ani wolności, ani emerytury.

* * *

W Google pracują nad nowym Facebookiem. Ma być bardziej ludzki w swojej społecznościowości. To znaczy: ma pozwalać zarządzać grupami znajomych, a nie jednym wielkim „basenem” znajomych. Czyli: jeśli moim starym znajomym zachce się kompromitujących wspominków, to moi nowi znajomi, mój pracodawca itd., nie będą mogli tej dysputy zobaczyć. Uf.

W prezentacji do której linkuję pada stwierdzenie, że – u swego zarania – WWW było siecią statycznych dokumentów. Teraz to się zmienia i sieć staje się kłębowiskiem ludzi. Dla mnie oznacza to trzeci etap w historii „ja w internecie”: lata 1990.: “ja w świecie wiedzy elitarnej, akademickiej, wśród bibliotek i źródeł anglojęzycznych, pomiędzy hackerami i programistami”; lata 2000.: “ja w świecie rozrywki dla mas, natłoku reklam, bzdur, plotek, komerchy i pierdół”; lata 2010.: „ja w pubie”.

Reklamy

2 myśli na temat “Autorytaryzm klimatyczny i nowy etap historii „ja w internecie”

  1. Co do zmian klimatu..często odnoszę wrażenie, że ekolodzy, którzy najwięcej pyskują mają w tym jakąś prywatę (finansową oczywiście). Stwierdzenie, że „ludzie są za głupi, by zatrzymać zmianę klimatu”, nie świadczy najlepiej o mądrości wypowiadającego się..zmian klimatu nie da się zatrzymać, można je spowolnić ale ich zatrzymanie jest niewykonalne. Klimat to niezwykle złożony, „żyjące” system. I bynajmniej cechą klimatu nie jest stałość…w dziejach świata zmieniał się on niezliczoną ilość razy. Ludzie lubią sobie przypisywać różne zasługi, a jedną z bardziej spektakularnych jest niezwykły wpływ na klimat..bujdy! Głupio brzmi ale niedużo mniej na ocieplenie wpłynęły stada krów i świń, które niegdyś masowo hodowano, a które emitowały ogromne ilości gazów cieplarnianych. Przykładów kłamstw jest więcej…długo by pisać:)
    Co do różnych innowacji mających rzekomo chronić środowisko, bardzo śmiesznie wygląda to w branży motoryzacyjnej:) może kiedyś natkniesz się na jakieś absurdy to pomogę w ich obśmianiu :D

    1. Lovelock nie jest wyjątkiem. Wśród naukowców pogląd, że ciemny lud tylko przeszkadza to normalka. To jest coś, co można wyprowadzić z cechującej naukowców racjonalności technicznej, czyli myślenia w kategoriach czystej logiki, w kategoriach celów i środków, ideałów i wzorów. Lovelock powszechny pogląd po prostu zwerbalizował :)

      A co do obśmiewania – jestem za :>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s