Albania – Irlandia – Islandia

Trwa jeden z ostatnich aktów sztuki „Irlandia jako europejski raj podatkowy dla wielkich korporacji”. Oglądaliśmy wcześniej jak Irlandia z Albanii Europy Zachodniej staje się krainą mlekiem, miodem i nowobogactwem płynącą. W momencie szczytowego dobrobytu w fabule pojawia się zwrot: kapitał, który łatwo przypłynął – wyparował lub odpłynął. Dlatego też Irlandia, aby nie podzielić losu bankrutki-Islandii, musi prosić UE i MFW o wsparcie. Tyle tylko, że UE i MFW stawiają warunki, w tym m.in. podniesienie podatków (źródło: The Telegraph). Podniesienie podatków spowoduje jednak, że Irlandia przestanie być atrakcyjna dla korporacji, które zwiną swoje manatki doszczętnie, fizycznie, zabierając nie tylko cyferki z kont bankowych, ale również miejsca pracy. Końcówka tej sztuki trzyma więc w napięciu: urocza opowieść o bohaterce, która przybrała nową tożsamość i odniosła oszałamiający sukces dochodzi do punktu, w którym nasza bohaterka znajduje się między młotem a kowadłem. Na pewno wyjdzie z tego poturbowana. A my jako widzowie nie wiemy jeszcze, czy to jest historia z  happy endem.

Reklamy

3 myśli na temat “Albania – Irlandia – Islandia

  1. Dziś czytałem (Gazeta.pl), że totalnie potaniały domy i mieszkania w Irlandii…proponuje zrzutę – kupujemy jakąś chatę i mamy ekstra miejscówkę na ciche, deszczowe, zielone wakacje przy Guinnesie:) co Ty na to?? a Irlandia pewnie ostatecznie wyjdzie zwycięsko z tego kryzysu..mam nadzieję:)

  2. Hehe, pewnie masz rację z tą zrzutą:)w takim razie proponuję zacząć trochę od końca, czyli od Guinnesa! a najlepiej kilku:D z każdym kolejnym Guinnesem wizja kupna mieszkania w Irlandii będzie się nam zdawała coraz realniejsza:D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s