Hakowanie komórek? Niedługo to określenie będzie znaczyło coś zupełnie innego

Co takiego wydarzyło się w 2010 roku, co nie wydarzyło się nigdy wcześniej? Wyciek tajnych danych? Byyyło. Wojny (to znaczy, przepraszam, interwencje)? Staaare. Kataklizmy jakieś? Żadna nowość, jak świat światem. Uwolnienie górników z Chile? Fajna historia, ale nieważna. Wszystko było, nuda. Czy w roku 2010 wydarzyło się coś naprawdę nowego? Co takiego się stało, co przez najbliższe dekady – lub setki lat – będzie pączkowało? Czego plon zbiorą następne pokolenia?

Otóż kluczowym wydarzeniem jest dla mnie stworzenie komórki, której pracą steruje sztuczny, wytworzony za pomocą informacji cyfrowej, genom (por. Gibson i in. 2010). Jestem w tych sprawach laikiem. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale wyobrażam sobie to tak. Na komputerze piszę „program komórkowy” – zbiór instrukcji, jak komórki mają się zachowywać. Mogę chcieć, żeby organizmy powstałe z zaprogramowanych przeze mnie komórek pożerały kurz (nie trzeba sprzątać!), zwabiały i karmiły komary (koniec z gryzieniem, a komary istnieją i ład w przyrodzie jest zachowany!), produkowały jedzenie (nie trzeba chodzić do sklepu i wydawać pieniędzy!) itd.

Ten zbiór instrukcji przeszczepiam następnie z komputera do żywych komórek, zapewniam im dogodne warunki, one rozmnażają się, rosną i po jakimś czasie z inkubatora wychodzą mikro-stworzonka robiące to, do czego je zaprogramowałem. Klocki komórko-lego, powrót do dzieciństwa i totalnie super zabawa (do czasu aż stworzone przeze mnie organizmy mnie nie pożrą, ale frajda i tak duża, choćby krótkotrwała). Hipotetyczny scenariusz „końca świata” wynikający z rozwoju tej technologii opisano wiele lat temu. Szczegóły tu. I tym optymistycznym akcentem… ;-)

Reklamy

Jedna myśl na temat “Hakowanie komórek? Niedługo to określenie będzie znaczyło coś zupełnie innego

  1. Multiplikacja skutkująca zagładą lub wypracowaniem nowej homeostazy poprzez wdrożenie doboru naturalnego i selekcji. Ciekawe, czy człowiek wygrałby takie techo/ewolucyjne przyśpieszenie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s