Wszyscy kradną. Ale niektórzy legalnie

Jeszcze mały cytat z tekstu Fukuyamy odnoszący się do tego, że sektor finansowy w USA wydał w 2010 roku ponad 4 miliardy dolarów na lobbowanie za jak najmniej restrykcyjną reformą systemu finansowego:

Wall Street spent a huge amount of money lobbying to make sure that the inevitable financial regulation was as weak as possible. This led former IMF chief economist Simon Johnson to argue that the United States was dominated by an oligarchy not too different from the ones he encountered in Russia and a variety of developing countries (źródło: The American Interest; podkreślenie moje).

Piękne. Fukuyama pisze jeszcze, że nie do końca tak jest, bo amerykańska „oligarchia” z Wall Street myśli o sobie pozytywnie w kategoriach moralnych, to znaczy – uważa, że pracuje dla całego społeczeństwa i uważa, że jej praca ma dużą ogólnospołeczną wartość dodaną. Rosyjska oligarchia, dla odmiany, (według Fukuyamy) myśli o sobie jako o lepszego sortu rabusiach okradających wdowy i sieroty (sic!).  Słaba to jednak argumentacja. Kluczowa różnica to chyba raczej kwestia prawomocności. Bankierzy amerykańscy działają w ramach systemu uznanego za legalny (nawet jeśli często funkcjonują na jego granicach). Oligarchowie rosyjscy z legalnością są bardziej na bakier. Gdyby ściągnąć płaszcz prawomocności, okaże się, że i jedni, i drudzy po prostu kradną. Póki jednak płaszcz prawomocności jest noszony, niektórzy mogą kraść legalnie.

2 myśli na temat “Wszyscy kradną. Ale niektórzy legalnie

  1. heheh…wychodzi na to, że nawet tak powszechne przestępstwo jak kradzież, jest względne:/ tylko chyba nie ma z czego się śmiać..

    1. Jeśli zdać sobie sprawę z potęgi jaką daje prawomocność, to faktycznie nie ma co się śmiać. Skoro można legalnie zabijać (np. kara śmierci w USA) „w imię sprawiedliwości” to dlaczego nie miałoby się dać okradać w „imię postępu gospodarczego”? To drugie jest w zasadzie prostsze i bardziej subtelne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s