Praca (informacyjnie) nie popłaca

Kilka wniosków z badań Pablo Boczkowskiego dotyczących zmian w sposobach konsumpcji informacji. Jakie są konsekwencje coraz powszechniejszego czytania wiadomości w Internecie? Stare media konsumowano przed pójściem do pracy, po pracy, lub w drodze do pracy i z pracy. Newsy on-line, przeciwnie, konsumuje się przede wszystkim w pracy, co wpływa na to, jakie newsy konsumujemy i z kim je konsultujemy. W miejscu pracy unikamy tematów politycznych i społecznie drażliwych, dlatego wybieramy newsy o sporcie, celebrytach itd. Na to, jakie wiadomości konsumujemy wpływa nasze pracownicze otoczenie; na przykład: konsumujemy konkretne wiadomości, które mogłyby nas nie zainteresować, gdyby nie to, że domyślamy się, że o tych wiadomościach będzie się w pracy mówiło. Związek konsumpcji wiadomości online z pracą powoduje również, że jesteśmy mniej zainteresowani wiadomościami, gdy nadchodzi fajrant. Nie chcemy w czasie wolnym robić tego, czym katujemy się od 9 do 17. Inne wzory konsumpcji wiadomości przyjmują osoby pracujące w domu. Konsumują mniej miałkich informacji mających stanowić „klej” wypełniający relacje między współpracownikami, bo społeczne normy orientacji w tych zagadnieniach nie są na nich w takim stopniu egzekwowane. Pracujący w domu nie zaprzestają również konsumpcji wiadomości po pracy i w weekendy, bo kontakt z newsami nie kojarzy im się z miejscem pracy.

Morał jest taki, że nie należy chodzić do pracy, bo to koreluje pozytywnie z konsumpcją marnej jakości wiadomości.

*

Perełka z gatunku „zacofani czekają, aż przyniesiemy im owoce postępu”:

Polskie firmy budowały im [Libijczykom – WW] kompletne farmy; gdzie pan to widział na świecie? Tysiące gospodarstw: dom mieszkalny, wybrukowane, ogrodzone podwórko, garaż, ciągnik, telewizor, wszystko do życia. Stawiali przed farmą żołnierza, żeby lokator nie uciekł; oni woleli chodzić po pustyni za owcami i wielbłądami. (źródło: Wyborcza.pl)

Reklamy

3 myśli na temat “Praca (informacyjnie) nie popłaca

  1. ha! Na szczęście ja w pracy pracuję, a nie się „socjalizuję” ;) Dlatego mam podobne nawyki do tych pracujących w domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s