Szwindel: Anatomia Kryzysu / Inside Job (2010) PL

Na YouTube pojawił się tegoroczny zdobywca Oskara w kategorii „film dokumentalny”: Szwindel. Jak każdy film, daje on tylko iluzję wyjaśnienia sprawy, ale w zamian – pokazuje kto jest dobry, a kto zły, kogo złapali (podpowiem: nikogo), a kto uciekł, kto przestrzegał, a kto zignorował zagrożenie, kto okłamał, a kto zapłacił cenę za mówienie prawdy.

Bardzo ciekawa była część mówiąca o konflikcie interesów na styku trzech sfer: akademii, biznesu i polityki. Profesorowie czerpiący zyski z deregulacji rynku nie będą pisali publikacji o ryzyku, jakie wypływa z deregulacji. Doradcy zatrudnieni przy politykach nie będą doradzali na niekorzyść firm, dzięki którym zarobili dziesiątki/setki milionów dolarów. Politycy nie podejmą decyzji uderzających w biznes, bo ten biznes ich sponsoruje, a nawet jeśli nie sponsoruje, to może zmobilizować środki przeciwko nim. W ten sposób znikają podziały na profesorów, biznesmenów i polityków, bo wszyscy stanowią jedną klikę. Znikają podziały na republikanów i demokratów, bo wszyscy funkcjonują w ramach tych samych więzi i zależności w trójkącie polityka-biznes-akademia.

Warto zobaczyć:

Reklamy

2 myśli na temat “Szwindel: Anatomia Kryzysu / Inside Job (2010) PL

  1. sprowadzając to na poziom powiedzonek zawierających czasem ziarno prawdy: koszula bliska ciału albo „wejdziesz między wrony, będziesz krakał jak one”.
    Pewnie nawet trudno w takich momentach o dysonans poznawczy. Człowiek w drodze pewnych kompromisów, rozłożonych w czasie, staje się inny, nawet tego nie zauważając.

    1. Ja przyznaję się bez bicia, że siedmio- lub ośmiocyfrowe zyski zmieniłyby mnie niepostrzeżenie i nawet nie stawiałbym oporu :) Ale mimo wszystko nie spałbym spokojnie, gdybym wiedział, że mój zysk oznacza podkopywanie fundamentów systemu. I dlatego nic po mnie na Wall Street.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s