Studia i co dalej?

Marc Chagall - Autoportret przy sztaludze, 1917Fragment potwierdzający to, co napisałem o Billu Gatesie w poście o elitarności:

Allen and Gates were schoolmates at the exclusive private Lakeside school in Seattle. Because of the school’s eccentric decision to install a terminal that was linked to a General Electric mainframe computer in a distant office, the two boys had a unique opportunity to teach themselves programming, and in relatively short order acquired more experience and expertise than most undergraduates at the time (the mid-1960s). (źródło: The Observer)

Źródłem mojego źródła są wspomnienia Paula Allena, kolegi i wspólnika Gatesa, który najwyraźniej świetnie zdaje sobie sprawę z tego jak przywileje się kumulują (lub inaczej: jak działa efekt św. Mateusza). Rzecz ciekawa, bo na przykład Marc Chagall swoje studia w Szkole Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuki w Sankt Petersburgu uznawał za dwa stracone lata, choć to właśnie dzięki tej szkole poznał pierwszego mecenasa, kolekcjonera i wpływowego członka Dumy w jednej osobie, który się Chagallem zainteresował i zapewnił warunki do wykonywania jego malarskiej roboty (Chagall 2005: 106-108). Dlaczego o tym mówię? Bo mam wrażenie, że wciąż sporo osób kończy szkoły dla dyplomu, a nie po to, żeby zrobić użytek z okoliczności, w jakich się znalazło (i chyba nie muszę dodawać, że nie chodzi o poszukiwanie mecenasa).

*

Przy okazji aktualizacja wątku o „teorii szabru„. Z rozmowy:

– Oczywiście, że kradną!
– Na przykład?
– No, jak rano chleb przywiozą i pod sklepem przed otwarciem stoi, to se jeden z drugim podejdzie i po dwa bochenki z jakimś pączkiem zabiorą. Potem drugi bochenek zamrozi, do obiadu dwie pajdy i zupka, i ma więcej jak na tydzień żarcia.
– I co, nikt tego nie widzi?
– No, pewnie, że widzą ci z bloków z naprzeciwka, ale nikt nic nie powie.
– Dlaczego?
– No, jak spytasz, to powiedzą, że co tu mówić – przecież biednemu nie kradną, nie?

(Oczywiście, ten drugi wątek doskonale łączy się z pierwszym. Trzeba wiedzieć, jak sobie radzić, gdy okaże się, że dyplom jest niejadalny.)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s