Moskwa. Na śmietniku historii

Fallen Monument Park. Wysypisko historii. Skansen starych pomników i rzeźb. Oglądamy oblanego farbą Dzierżyńskiego, roztrzaskane ryje Stalina, atak klonów Lenina, całe mnóstwo masywnych, słowiańskich, kobiecych zadków, jakieś samurajskie klimaty, popiersia parszywych mord komunistycznych aparatczyków, trochę kiczu, przykłady rzeźbiarskiej fuszerki i sporo całkiem ciekawych – a przynajmniej zabawnych – prac.

Choć na śmietnik trafiło sporo pomników i popiersi Lenina, Włodzimierz Iljicz wciąż rządzi w Moskwie. Jezus i Stalin są poza konkurencją. Gdzie się nie ruszymy – trafiamy na Lenina. W Mauzoleum leży Lenin wiecznie martwy, ale w mieście – wciąż jest żyw. Tu Lenin mieszkał, tu spał, tu agitował. To jego pomnik, to plac jego imienia, to stacja metra „Leninskij prospiekt”. To model lodołamacza „Lenin”, to pierwsze wydanie broszurki „Co robić?” jego autorstwa, to egzemplarz „Iskry” – wydawanej przez niego gazety. Nie ma dnia bez natknięcia się gdzieś na słowo „Lenin” lub bez usłyszenia go (codziennie przejeżdżamy przez „Leninskij prospiekt”).

Na śmietniku spotkaliśmy też Einsteina, Chopina i Achmatową. Stoją smutni, zakurzeni, w tłumie podobnych im zombie z kamienia. Mieszkańcy Moskwy mówią o tym miejscu – park potworów.


*

Mój internacjanalnyj koliektiw odpowiada na pytanie o to, kto co będzie robił w weekend. Francuzka jedzie na wycieczkę za miasto. Czeszka idzie do Trietiakowki. Węgierka na Kreml. Włoch spotyka się ze znajomymi z Moskwy. Amerykanin jest mormonem i chce znaleźć swój kościół. A Japonka wybiera się do pobliskiego supermarketu, bo musi kupić sobie telefon. Na pytanie, czy nie jedzie zwiedzać, mówi, że generalnie nie wychodzi z Instytutu. Tylko na zakupy. Do centrum miasta nie jeździ, bo wszystko widziała w Internecie. My patrzymy dziwnie na nią, ona – na nas. My nie rozumiemy, dlaczego ona nie chce zobaczyć na własne oczy, ona nie rozumie, dlaczego nam nie wystarczają fotki zrobione przez chordy jej współobywateli, którzy przecież wykonali już kilka milionów zdjęć Soboru Wasyla Błogosławionego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s