Moskwa. Muzeum Historii GUŁagu

W Muzeum Historii Gułagu. Oprowadzający nas rosyjski przewodnik opowiada między innymi o miejscach straceń. Wie, że jesteśmy z Polski, więc wspomina o Katyniu. Przy kilku innych okazjach również podkreśla polskie akcenty. Tylko kurtuazja? Raczej nie. Nauczyłem się już, że historia nie jest w Rosji przestrzenią dla uprzejmości. Po tym, co mówi nasz przewodnik, domyślam się jednak, że oto trafiłem na jakiegoś odmieńca o skrzywionym, nierosyjskim podejściu do przeszłości. Nie będę mu ubliżał określeniem „podejście europejskie”, ale na pewno – ludzkie. Na koniec pytamy, czy gdzieś w Rosji są podobne muzea. Przewodnik odpowiada, że muzeum w Petersburgu ma dwa oddziały, w tym jeden w Katyniu, ale one opowiadają tylko o tym, co stało się w danym miejscu. Nie ujmują zagadnienia całościowo. Na poziomie federacji takiego muzeum, jak to, w którym obecnie się znajdujemy, nie ma. A dlaczego nie ma? No cóż, Muzeum Gułagu, chociaż w pełnej nazwie ma słówko „państwowe”, jest tak naprawdę przedsięwzięciem miasta. Federacyjnego muzeum nie ma. A nie ma dlatego, że pierwszy minister tego kraju jest pułkownikiem KGB – stwierdza nasz przewodnik i dodaje na koniec, uśmiechając się: – No, teraz już chyba wszystko jasne.

Samo muzeum – w porównaniu do moskiewskich kolosów, które już zwiedziliśmy: Trietiakowki, Nowej Trietiakowki, Muzeum Historycznego, Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina, czy Muzeum Współczesnej Historii Rosji – prezentuje się skromnie, ale z panem przewodnikiem (który sam pozwoził wiele eksponatów z GUŁagów rozsianych po Rosji) i z panią z kasy, która, uśmiechnięta, machała nam na do widzenia (co jest totalnym ewenementem na tle doświadczeń z innych muzeów) – gorąco polecam.

(Do muzeum poszliśmy w 4 osoby. Obejrzenie muzeum z przwodnikiem mówiącym po rosyjsku kosztowało nas razem 20 złotych + 10 złotych za możliwość robienia zdjęć. Bez przewodnika cena wstępu to 2 złote od osoby dla studentów.)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s