Moskwa. Prawda „Prawdy”

Przy stacji metra – znajdującej się w pobliżu placu, na którym gołębie osrywają pomnik Fryderyka Engelsa – dostałem egzemplarz „Prawdy”. Warto zobaczyć pierwszą stronę serwisu tej gazety w necie: już w nagłówku trzy wizerunki Lenina (w wersji papierowej jest skomniej – tylko dwa Leniny).

O „Prawdzie” z Wikipedii: Przez cały okres władzy komunistycznej w Rosji i ZSRR była najważniejszym dziennikiem kraju (obok rządowego dziennika Izwiestija) i głównym narzędziem propagandy komunistycznej. Jej nakład sięgał 10,6 miliona egzemplarzy (w 1975 r.) (źródło: Wikipedia.org). Popularny żart, dobrze oddający „renomę” sowieckiej prasy głosił, że „w Prawdie niet izwiestiej, w Izwiestiach niet prawdy” („W Prawdzie nie ma wiadomości, a w Wiadomościach nie ma prawdy”).

Dziś to darmowa, zaledwie czterostronicowa gazetka, przypominająca trochę gazetkę szkolną (choć wydawaną w 720 tysiącach egzemplarzy). Na tych czterech stronach znalazłem aż cztery zdjęcia niewielkich grupek ludzi wznoszących czerwone flagi, kroczących w pochodach, dzwigających wieńce i portrety dawnych przywódców. I pewnie do tego funkcja „Prawdy” się obecnie sprowadza: do pokazywania niedobitkom, że jeszcze trochę ich pozostało.

Trzeba przyznać, że Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, której oficjalnym biuletynem jest właśnie „Prawda”, dba o to, aby – jak za dawnych czasów – człowiek sowiecki miał dostęp do tak luksusowych produktów, jak szary (choć lekko zadrukowany) papier toaletowy:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s