The finest young scientific brains i ich nowy, wspaniały świat

Financial Times artykuł typu „nowy wspaniały świat”. W leadzie czytamy, że the planet’s brightest quantitative analysts are now calculating our future. Bóstwa w artykule są dwa: computing power oraz the finest young scientific brains. Zrewolucjonizują wszystko: giełda będzie funkcjonowała bez traderów z krwi i kości (bo są wolni i omylni), miejsce politologów zajmą „politolodzy obliczeniowi”, efekty programów społecznych będą modelowane komputerowo itd., itp. Wszystko będzie pięknie działać, komputery dadzą nam wszelkie niezbędne odpowiedzi i wykonają całą pracę.

Trudno tego tekstu nie czytać z przymrużeniem oka. Szczególnie, gdy autor jako przykład the most successful financial equation of all time podaje wzór Blacka-Scholesa pozwalający określić optymalną cenę opcji na kupno akcji lub towarów. Na czym polegał wielki sukces tego równania? Chyba na tym, że Robert C. Merton i Myron Scholes otrzymali w 1997 roku nagrodę Nobla z ekonomii za teorię wyceny opcji (o czym autor artykułu wspomina). Bo raczej nie na wykorzystaniu tego wzoru w praktyce (o czym autor artykułu nie wspomina). Fundusz hedgingowy – zarządzany przez Mertona i Scholesa – bazujący na ich teorii i wzorach stracił w 1998 roku 4.6 miliarda dolarów w 4 miesiące i zbankrutował. Jeśli ten wzór był the most successful of all time, to aż się boję pomyśleć, jakie „sukcesy” będą odnosić inne genialne modele opracowywane obecnie przez the finest young scientific brains.

Reklamy

7 myśli na temat “The finest young scientific brains i ich nowy, wspaniały świat

 1. Tak się zastanawiam czy to co mają wymyślić te „the finest young scientific brains” nie będzie kolejną nieudolną próbą „naprawienia” systemu który jak widać nie działa najlepiej?

  1. no ba, making the world a better place, to chyba podstawowa motywacja. Tylko problem polega na tym, że gdyby tych ludzi zapytać, jak sobie wyobrażają ekonomiczne, społeczne, polityczne i ekologiczne konsekwencje swojego ulepszania świata, to ich wizje – tam mi się wydaje – byłyby mało trafne.

   1. Mało trafne? Nie zdziwiłbym się gdyby przyszłość okazałą się o 180o inna niż ją sobie wymyślili.

    Najlepiej mi pasuje tu wizja „jazdy na wodorze” zamiast benzyny. Od 1999 czytałem że w niedalekiej przyszłości technologia stanieje a wodór będzie powili wypierał benzynę, ropę itp.

    I co? Dalej zasuwamy na pochodnych ropy a po wizjach ni śladu.

    1. No tak, klasyk. Jakiś wodorowy finest brain też nie docenił szerokiej sieci interesów,w której się te wszystkie pomysły i innowacje pojawiają (i giną).

     1. Dodam jeszcze że to mnie szczerze martwi. Wizję swoją drogą. Ale jak policzę że to 11 lat (sic!) dreptania w miejscu i marzenia.

      No cóż wychodzę na pesymistę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s