Co powiedział Bob Dylan? O upadku Jonaha Lehrera

Jonah Lehrer – młody, diablo inteligentny i robiący oszałamiającą karierę pisarz popularno-naukowy – został przyłapany na opublikowaniu w jednej ze swoich książek wymyślonych cytatów z Boba Dylana. Na domiar złego, kilka tygodni wcześniej wpadł w tarapaty, gdy okazało się, że w swoich notkach na stronach New Yorkera wykorzystuje teksty napisane wcześniej m.in. do The Wall Street Journal i Wired.

By PopTech photo by Kris Krüg (Flickr: Jonah Lehrer - Pop!Tech 2009 - Camden, ME) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
By PopTech photo by Kris Krüg (Flickr: Jonah Lehrer – Pop!Tech 2009 – Camden, ME) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)%5D, via Wikimedia Commons

O ile – zarzucane mu niekiedy – niedbałe podejście do relacjonowania wyników badań naukowych można zrzucić na karby odmiennych interpretacji, czy też na formę jego tekstów, skierowanych do szerokiej publiki, o tyle wyżej wymienione przewiny spotkały się z surowszymi następstwami: rezygnacją z pracy w New Yorkerze, wycofaniem feralnej książki ze sklepowych półek i koniecznością pożegnania się ze statusem cudownego dziecka, realizującego pisarski American Dream.

Jak do tego doszło? Czy to psychologiczna konstrukcja autora (przecież brnął w kłamstwa, żeby zatuszować te pierwotne), czy może natura medium, z którego korzysta (pisanie uniemożliwia dokładne odwzorowania, a plik z tekstem wydaje się być cichym powiernikiem pisarskich kłamstewek), czy skutek coraz niższych standardów fact checking’owych (wszak mamy kryzys w branży wydawniczej), czy efekt funkcjonowania w kulturze coraz mocniej upłynniającej granice między faktem a fikcją, czy też kwestia społecznej i zawodowej presji, wymagającej kreatywności ponad  ludzką miarę? (Co zabawne – niefortunna książka dotyczyła właśnie zagadki kreatywności.) Karierę Lehrera śledziłem z podziwem. Szkoda, ale teraz czas przyjrzeć się jego upadkowi.

PS. Regularni czytelnicy bloga mogą kojarzyć Lehrera z dwóch notek. Pierwsza mówi o dyskusji nad książką Lehrera, w której – w komentarzach – udzielał się sam autor. A druga tłumaczy się tytułem: Pora zmienić młotek? Złożoność świata vs prostota Metody.

Reklamy

2 myśli na temat “Co powiedział Bob Dylan? O upadku Jonaha Lehrera

    1. Przypadek Lehrera jest raczej podobny do sytuacji Jasona Russela, człowieka stojącego za kampanią Kony 2012. Gość nie wytrzymał presji związanej z wielkim światowym sukcesem i wielką krytyką, z jaką spotkała się inicjatywa, którą kierował. W marcu 2012 roku został aresztowany po tym, jak w środku dnia biegał nago po ulicach San Diego, krzycząc i uderzając dłońmi w płyty chodnikowe.

      Z Lehrerem jest podobnie, bo on nie robił przekrętów, aby wspiąć się na szczyt. Niszczące go błędy zaczął popełniać dopiero, gdy osiągnął w zasadzie wszystko, co w jego wieku i w jego sytuacji mógł osiągnąć. W dodatku to co zrobił było tak głupie, że trudno to interpretować w sposób inny niż jako jakieś tendencje autodestrukcyjne, próbę pozbycia się ciążącej na nim presji. Dokładnie to samo zrobił Russel.

      Do URL-a z IMDB wkradł się błąd, więc wrzucam adres jeszcze raz: http://www.imdb.com/title/tt0323944/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s