W co gra teraz internetowy tłum? W „Znajdź plagiat u Lehrera”

Karl-Theodor zu Guttenberg*, do niedawna murowany kandydat na przyszłego kanclerza Niemiec, shańbił się popełniając plagiat w „swojej” pracy doktorskiej. Nie on pierwszy i nie ostatni, ale co ciekawe – w jego przypadku śledztwo wziął na siebie internetowy tłum. Powstało Wiki, na którym ochotnicy dokumentowali wszystkie wykryte przypadki nadużyć w pracy Guttenberga.

Po tym, jak Jonah Lehrer został przyłapany na sprzedawaniu tych samych tekstów różnym wydawcom i na wymyślaniu cytatów z Boba Dylana, ruszyła podobna lawina: wszystko, co do tej pory napisał jest sprawdzane pod względem zgodności faktów i oryginalności.

Udowodniono mu już, że zaczął re-publikować własne teksty bez informowania o tym, że to stary materiał co najmniej w 2010 roku, kiedy skopiował fragmenty ze swojego tekstu z 2008 roku z bloga na ScienceBlogs.com i opublikował je ponownie na swoim blogu na Wired.com. Pod tym samym linkiem można przeczytać jak Lehrer już w 2010 tuszował swoje nadużycia, gdy ktoś ciekawski zaczął zadawać mu pytania i wytykać błędy. Odkryto też, że plagiatował fragmenty tekstów Malcolma Gladwella. I co chwilę pojawiają się nowe doniesienia.

Craig Silverman nazywa tę lawinę poszukiwań Google Game i opisuje przypadek z 2008 roku, kiedy internetowy tłum przeprowadził śledztwo w sprawie plagiatów dokonanych przez Timothy’ego Goegleina, który pracował wówczas w Białym Domu. Szukanie przypadków plagiatu w czyjejś pracy, w kontekście dużego zainteresowania daną osobą, to przede wszystkim dobra zabawa. A im więcej przykładów da się wskazać, tym większa zachęta do gry. It’s the gamification of plagiarism detection – pisze Silverman. Jeśli nie macie co robić w wakacje – możecie pograć. Wystarczy odpalić Google.

* – Wikipedia mówi, że pełne nazwisko Guttenberga brzmi: Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s