Newsy o wynikach badań naukowych? Naaah

Dziś rano na gazeta.pl, największy nagłówek: Wirus jak cudowny lek pożre raka? Szansa na ratunek dla milionów chorych czy złudna nadzieja?

Bez czytania artykułu obstawiam to drugie. Dlaczego nie warto czytać w mediach o najnowszych odkryciach naukowych, zwłaszcza medycznych? Bo te doniesienia mówią raczej o wstępnych laboratoryjnych spekulacjach, niż o dającej się aplikować wiedzy. Nie należy jednak składać całej winy na media masowe. W dużej mierze odpowiadają za ten stan czasopisma naukowe, które preferują tzw. przełomowe prace.

Dlatego cykl jest taki: (1) ważne pismo publikuje odkrywczą pracę, na przykład o tym, że pasożyt ludzki – tęgoryjec dwunastnicy – stanowi potencjalne lekarstwo na autyzm, (2) temat podchwytują media (powyższy link prowadzi do strony New York Times’a), (3) inni badacze powtarzają eksperymenty i po jakimś czasie publikują wyniki obalające te zadziwiające twierdzenia, (4) pierwotne wyniki okazują się nieprawdziwe, ale nikt w mediach masowych nie zadaje sobie trudu sprostowania, bo naukowcy – zachęcani polityką publikacyjną pism naukowych – już wyprodukowali kolejną hipotezę, mówiącą, że X stanowi potencjalny lek na chorobę Y.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s