Perełki #8: skrzypce i 2xBigPharma

Znów będzie o nauce w kontekście BigPharmy, ale żeby nie było zbyt monotonnie – zaczynamy od wpływu, jaki ma zdrowie drewna na jakość dźwięku skrzypiec!

  • Dźwięk skrzypiec zależy między innymi od prędkości, z jaką dźwięk przechodzi przez drewno. Im zdrowsze drewno, tym lepszy dźwięk. Ale, jak się okazuje, drewno zaatakowane przez określone gatunki grzyba daje dźwięk unikalny, taki jak… skrzypce Stradivariusa. Magic mushrooms! Pod linkiem można odsłuchać materiały porównawcze.
  • Dobrze udokumentowany tekst o konflikcie interesów w nauce. Autor w krótkich punktach omawia informacje wydobyte z przeglądu literatury. Stara się w ten sposób oszacować powszechność konfliktów interesu, ich wpływ na badania naukowe i przypomina kilka słynnych skandali medycznych, które wynikły z finansowego konfliktu interesów. Fascynuje mnie ten wątek, bo chodzi tu o pokazanie, jak dobrym gruntem dla szerzenia się patologii jest przestrzeń zamknięta za potrójnymi drzwiami: raz – autorytetu nauki, dwa – autorytetu medycyny, trzy – zabiegów korporacji farmaceutycznych. (via common)
  • Niedawno referowałem argumenty E. Morozova, który krytykował obniżającą się jakość wystąpień mających miejsce w ramach konferencji TED. Wciąż jednak zdarzają się tam perełki, takie jak wystąpienie Bena Goldacre’a, psychiatry, dziennikarza Guardiana i autora bloga Bad Science, zaciekłego przeciwnika degenerowania standardów nauki przez wielkie korporacje z branży medycznej (i przez instytucje nauki). W swoim wystąpieniu mówi o tym, jak polityka (nie)publikowania wyników badań medycznych, które wskazują na brak korzyści albo wręcz szkodliwość leków, wpływa na (nie)wiedzę lekarzy o skuteczności leków.
  • A co do konferencji TED – Richard Wurman, pomysłodawca TED, również przyznaje, że utraciły one swoją „spontaniczność” i już organizuje kolejne imprezy, których formuła jest oparta na konwersacjach jeden-na-jeden.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s