Ladies Guide

Z dedykacją dla Joanny Janowicz, mojej ulubionej blogerki-recenzentki:

Czytanie beletrystyki jest jednym z najbardziej zgubnych nawyków, którym może oddawać się młoda dama. Kiedy zwyczaj ten wykształci się raz na zawsze, jest go tak trudno wykorzenić, jak spożywanie trunków czy zażywanie opium. Tak jak palacz jest niewolnikiem opium, a pijak alkoholu, wielbicielka literatury jest niewolniczką książek. Czytanie beletrystyki niszczy zmysł smaku, który rządzi upodobaniem do poważnej, godziwej twórczości literackiej, i pobudza niezdrowe bodźce w umyśle, a rezultat jest w ogromnym stopniu szkodliwy.

Dodajmy jeszcze, że większość obecnie wydawanych popularnych powieści traktuje ni mniej, ni więcej tylko o rzeczach otwarcie deprawujących ducha, a przedstawione są w sposób tak zawoalowany, stwarzają tak bałamutne pozory, że moralne zepsucie zbierze swe żniwo zanim jeszcze obudzą się w nas podejrzenia. A zatem dla każdej odpowiedzialnej matki staje się jasne, że jej córki powinno się bacznie chronić przed tym źródłem krzywd i możliwego upadku (cytat za: Fiske 2010: 96-97; cytat pochodzi z poradnika dla pań Ladies Guide napisanego przez Johna Harveya Kelloga, opublikowanego w 1882 roku).

;-)

Reklamy

2 myśli na temat “Ladies Guide

  1. Zgubny to a szkodliwy nałóg; że też matka moja nie zapobiegła w porę rozwojowi tej paskudnej skłonności, psującej smak.

    Wspaniały i pouczający cytat – dziękuję za dedykację :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s